Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   03
           

Marek "mmxY2k" SzendzielorzSLI is back !?!
Kilka lat temu firma 3dfx wypuściła model VooDoo2 mogący pracować w systemie dwóch połączonych ze sobą kart . Efektem takiego zestawienia kart Voodoo 2 był wzrost wydajności i większa maksymalna rozdzielczość. W przypadku kart na AGP nie było już to możliwe, gdyż płyty posiadały niestety tylko jeden slot AGP. Jednak wprowadzenie PCI-Express sporo namieszało i tryb SLI jest znów możliwy. NVIDIA po wykupieniu 3dfx'a najwyraźniej zainteresowała się pomysłem złączenia dwóch kart i w sieci pojawiły się zdjęcia GeForce 6800 PCI-E x16 spiętych ze sobą. Podobno SLI (Scalable Link Interface) użyte przez NVIDIĘ powoduje 90% wzrost wydajności, choć oczywiście sporo będzie zależało także od stopnia zoptymalizowania sterowników.
źródło : tweak.pl

GeForce 6800 PCI-E x16 SLI

Nowe zabawki Intela
Nowe stacje robocze wyposażone w procesory Intel Xeon i nowy chipset, zapewniają zestaw najnowszych technologii, takich jak pamięci DDR2, PCI Express2, szybsza magistrala FSB 800MHz, Intel Extended Memory 64 Technology, Enhanced Intel SpeedStep Technology. Zapewni to platformom nowej generacji szybszą obsługę pamięci, większą wydajność grafiki, rozszerzone adresowanie pamięci oraz udoskonalone zarządzanie energią. Nowy procesor Intel Xeon (znany pod nazwą kodową "Nocona") pracuje z częstotliwościami do 3,60 GHz. Układ wykorzystuje wiele najnowszych technologii, m.in. zapewniające lepsze zarządzanie energią Enhanced Intel SpeedStep Technology i Demand Based Switching (DBS). Intel Extended Memory 64 Technology (Intel EM64T) umożliwia 64-bitowe adresowanie pamięci, zapewniając większą elastyczność aplikacji. Technologia Enhanced Intel Hyper-Threading przyczyni się do wzrostu wydajności aplikacji wielowątkowych. Dodatkowe instrukcje Streaming SIMD Extensions 3 (SSE3) pomogą w lepszej synchronizacji wątku, a co za tym idzie - przyśpieszeniu reakcji systemu. Chipset Intel E7525 (znany pod nazwą kodową "Tumwater") to pierwszy układ, w którym zastosowano wiele nowych technologii eliminujących tzw. "wąskie gardła" systemu. Szybka magistrala systemowa 800 MHz zwiększa przepustowość w stosunku do poprzedniego rozwiązania. Nowe złącze PCI Express zwiększa przepustowość grafiki w porównaniu z AGP8X, zapewniając jednocześnie pasmo przenoszenia dla innych aplikacji, takich jak magazynowanie danych czy szybkie połączenia sieciowe. Nowy chipset obsługuje pamięci DDR2, co pozwala na 40-procentową oszczędność energii w porównaniu z DDR 333.
źródło : benchmark.pl

Orzeł czy reszka?
Advanced Media, siostrzana firma korporacji RITEK, rozpoczęła produkcję dwuwarstwowych płyt DVD-R o pojemności 8,5 GB. Nowe nośniki są zgodne z obecnymi odtwarzaczami DVD, komputerowymi napędami DVD-ROM oraz nagrywarkami DVDąR DL (Double Layer). Płyty trafią do sklepów w połowie lipca br. Jak wynika z informacji prasowej, nowe płyty otrzymały certyfikat od DVD+R Alliance. Krążki oferowane będą pod marką RIDATA. Ich cena nie jest jeszcze znana. Analogiczny nośnik sprzedawany przez Verbatima kosztuje 15 euro.
źródło : chip.pl

XC Cube EX915 SFF

AOPen zapowiada XC Cube EX915 SFF
Firma AOpen zaprezentowała nową obudowę typu Small Form Factor ze zintegrowaną płytą UX915 dla procesorów Pentium 4. XC Cube EX915 obsługuje procesory z szynami 533/800MHz i pozwala na obsadzenie maksymalnie 2GB pamięci PC3200/PC2700 DDR SDRAM. Na płycie zintegrowano układ graficzny Intel GMA 900, ale jest też slot PCI Express x16. Nie zabrakło karty Gigabit Ethernet i 6-kanałowego układu dźwiękowego Realtek AC´97. W obudowie można umieścić jeden napęd 5,25 cala i jeden 3,5 cala, całość chłodzona jest cichym wentylatorem (29 dB). Wymiary „kostki” AOpen to 200 x 320 x 185 mm. XC Cube EX915 trafi do sprzedaży na początku lipca. Cena produktu nie została jeszcze ujawniona.
źródło : tweak.pl

640 KB pamięci ……. ;-]
Koreańska firma Samsung Electronics wprowadziła do oferty nowe moduły pamięci DDR SDRAM o pojemności 8GB. Urządzenia składają się z 1Gb kości produkowanych w technologii 0,10 mikrona. Nowości dedykowane są do zastosowań w wydajnych serwerach, stacjach roboczych oraz specjalizowanych systemach komputerowych. Nowe moduły dostępne są w dwóch wersjach: w obudowie TSOP 1Gb kości ułożone są w jednym rzędzie po obydwu stronach modułu; lub w obudowie FBGA gdzie układy znajdują umieszczone są na płycie w dwóch rzędach po każdej stronie. Nowe moduły pamięci DDR SDRAM DIMM Samsunga o pojemności 8GB są już sprzedawane producentom serwerów.
źródło : benchmark.pl
Niebieski jeszcze przed IO
Panasonic pokaże w przyszłym tygodniu pierwszą swoją nagrywarkę Blu-ray. Urządzenie znajdzie się więc w sklepach przed Igrzyskami Olimpijskimi, a to powinno pomóc w jego sprzedaży. W Japonii odbiorcy publicznej telewizji NHK będą mogli odebrać 280 godzin cyfrowego przekazu z Igrzysk. W związku z różnicą czasu pomiędzy Grecją a Japonią wiele osób będzie chciało nagrać zawody, na co właśnie liczą szefowie Panasonica. Poważną przeszkodą może być cena nagrywarki. Analogiczne urządzenie Sony sprzedawane jest po 300 tysięcy jenów (ok. 1500 funtów brytyjskich). Panasonic dotychczas nie zdradził ceny swojego produktu.
źródło : chip.pl

Intel Celeron D335

Recesji ciąg dalszy
Targi Comdex – jedna z największych na świecie imprez branży IT – zostały odwołane. Organizatorzy informują, że najbliższy Comdex odbędzie się w Las Vegas w listopadzie 2005. Decyzja o odwołaniu tegorocznej edycji jest zwieńczeniem kłopotów, jakie targi przeżywały od kilku lat. Przeżywający największy rozkwit w połowie lat 90-tych Comdex ostatnio borykał się ze spadkiem liczby odwiedzających, jak i wystawców. W ostatnich latach na targach nie wystawiali się (lub pojawiali w symbolicznym wymiarze) nawet tacy giganci jak Dell. Wpływ na obniżenie rangi Comdeksu miała także silna konkurencja ze strony imprezy Consumer Electronics Show.
źródło : tweak.pl

Celeron reaktywacja (nareszcie)
24 czerwca firma Intel oficjalnie przedstawiła najnowszą wersję procesora Celeron D335, produktu skierowanego do segmentu nisko-budżetowego. Nowy CPU jest wykonany w technologii 90 nanometrów i bazuje na rdzeniu Prescott, ale co najważniejsze, ma już dwukrotnie większą pamięć podręczną drugiego poziomu, która zapewni mu rozsądną wydajność. Pieresze testy są dosyć optymistyczne, a i OC nowego Celka powinno być całkiem niezłe.
źródło : benchmark.pl

Sony Pocket Bit Pro USD-2G

„Tylko nie mów do mnie mały”
W lipcu firma Sony rozpocznie sprzedaż miniaturowego dysku twardego USB. Mały "twardziel" Sony jest zdecydowanie większy od standardowego pendrive'a, oferuje jednak dużą pojemność i szybki transfer. Pocket Bit Pro USD-2G ma wymiary 7,3x5x1,3 cm i mieści 2 GB danych. Z komputerem łączy się przez port USB 2.0, a w trakcie transportu wtyczka jest składana w obudowę. Choć Pocket Bit Pro USD-2G nie ma wyświetlacza, producent wyposażył go w ciekawą funkcję AutoSync, dzięki której użytkownik może zgrać na dysk wybrane foldery. Cena dysku została skalkulowana na poziomie 34 440 jenów - 1,2 tys. PLN.
źródło : chip.pl

Imperium kontratakuje
DVD Forum zaaprobowało specyfikację formatu, który ma konkurować z Blu-ray - HD-DVD 1.0. Na liście firm popierających HD-DVD znajdują się m.in. NEC i Toshiba. Konkurują one z Sony czy Dellem - głównymi propagatorami Blu-ray. Poprzednia wersja HD-DVD zakładała, że pojemność jednowarstwowego nośnika wyniesie 15 GB, a dwuwarstwowego - 30 GB. Płyty Blu-ray są znacznie pojemniejsze, na jednej warstwie można zapisać bowiem nawet 27 gigabajtów danych. Walka pomiędzy oboma formatami wciąż jest nierozstrzygnięta. Niektóre firmy, jak LG, Matsushita czy Thomson, pozostają neutralne i popierają raz jedną, raz drugą stronę.
źródło : onet.pl


Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   03