Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   31
             

Marek "Markinson" Napierała

PRODUCENT: STRATEGY FIRST    DYSTRYBUTOR: CD PROJEKT   GATUNEK: SYMULATOR   WWW:www.cdprojekt.info


No i znowu pojeździmy pociągami.JESTEM MASZYNISTĄ
W siódmym numerze Zina mieliście okazję zapoznać się z recenzją gry Trainz. Niedawno pojawiła się jej kolejna odsłona. Stara część trzeba przyznać była dosyć "biedna". Oprócz bardzo rozbudowanego edytora terenu oferowała tylko możliwość pojeżdżenia pociągiem po kilku gotowych trasach. Niewątpliwym atutem gry była możliwość ściągnięcia dodatkowych lokomotyw i wagonów oraz tras z Internetu. Czy autorzy poszli po rozum do głowy i przyłożyli się do pracy? TAK, na ich szczęście...


KOLEJ PO REFORMIE
Już sam sama instalacja i jej rozmiar (prawie 1,4GB w porównaniu do niecałych 300MB wersji opisywanej poprzednio) ukazują jak wielkiej rozbudowie uległa gra. Na sam początek na pochwałę zasługuje nie tylko dobrze przygotowana podstawowa instrukcja w formie paperowej książeczki ale i bogaty zbiór podręczników w formacie PDF, które zawierają wiele szczegółów technicznych na temat samej obsługi pociągu. Jesli dokładnie się z nimi zapoznasz to masz duże szanse zagiąć niejednego pana Zdzisia z lokomotywy pociągu wiozącego Cię na upragnione wakacje, o konduktorze nie wspominając. Samo menu lekko Cię rozczaruje jeśli widziałeś poprzednią część. Tamto było poprostu o wiele ładniejsze. Oczywiście wygląd samego menu jest w grze sprawą drugorzędną. Jesli chodzi o funkcjonalność to już bardziej przejzyste nie może być, a z jego obsługą jak to mawiał mój wykładowca filozofii poradzi sobie nawet gołąb.


TWOJA KOLEJ
Pierwszą opcją w menu jest "Geodeta". W trybie tym masz przygotowane kilakanście map (w porównaniu do trzech z poprzedniej odsłony) w zakątkach świata takich jak: Alpy, Ameryka Północna, Australia, Szwarcwald czy Wielka Brytania. Do każdej mapy dołączony jest krótki opis trasy czego również nie było w grze recenzowanej w siódmym numerze. W trybie tym możesz dowolnie edytować przygotowane trasy. Możesz też stworzyć własną. Jeśli masz wyjątkowo dużo czasu w te wakacje możesz odtworzyć swą miejscowość i okolice. Edytor jest tak bogaty, że nie będziesz miał z tym problemów . Jednześnie co rzadko spotykane w edytorach jest dość łatwy w obsłudze i szybko można opanować wszystkie funkcje (nawet gdybyś miał jakieś problemy to jest on bardzo dokładnie objaśniony w instrukcji).

TAKĄ KOLEJ TO ROZUMIEM
Kolejny tryb to maszyniszta. Tryb który był już w poprzedniej części. Tutaj masz dostępne wszystikie mapy z trybu geodeta i poprstu możesz rozkoszować się jazdą. Wierzcie mi tarsy przygotowane przez autorów są tak ładne i efektowne że mozna poprostu jeździć i je podziwiać. Np. w Szwarcwaldzie w pewnym momencie mijasz wesołe miasteczko a na niebie unoszą się balony. W Alpach szybciej bije Ci serce gdy rozpędzoną maksymalnie lokomotywą wjeżdżasz na tory umieszczone na urwisku skalnym. Do tego należy dodać wiele małych uroczych stacyjek, wielkich mostów nad przepaściami i dużo, dużo innych naprawdę przepięknych widoków. Na prawdę widać poświęcenie autorów włożone w przygotowanie tras. Na każdej mapie mozesz umieścić kilka pociągów które jednocześnie będą się po niej przemieszczać. Nowością jest to, że każdemu składowi możesz przydzielić maszynistę który będzie nim sterował, maszynistom możesz też wydawać polecenia. Ciągle jednak w grze nie można spowodować kraksy dwóch pociągów, a samochody zawsze zdażą się zatrzymać przed przejazdem (szkoda że tylko w wirtualnym świecie).
MASZYNISTA NIE MA LEKKO
Kolejny tryb to "Scenariusze". Tryb którego tak brakowało w poprzednio opisywanej odsłonie. Z grą dostajesz dziewięć gotowych scenariuszy o zróżnicowanym stopniu trudności. W każdym z nich są przyznawane punkty. Na początku musisz jechać tak aby dotrzec pociągiem Inter City na czas do określonych stacji, oraz zatrzymać się na czerwonym świetle (jesli przejedziesz obok niego natychmiast zostajesz zdyskwalifikowany i gra się kończy). W drugim scenariuszu oprócz wyżej wymienionych zadań musisz też przestrzegać prędkości. Jeśli przekroczysz ją o 10 kilometów dostaniesz ostrzeżenie z centrali, jeśli więcej twój pociąg zostanie zdalnie zatrzymany co zaowocuje dużą stratą czasu i pewną stratą dużej ilości punktów. W kolejnych scenariuszach na Twej głowie spoczywają takie zadania jak obsługa załadunku i wyładunku, łączenie i rozłączanie składu, obsługa skrzyżowań oraz poruszanie się po trudnym terenie. Dodatkowe mapy oraz scenariusze można ściągnąć ze strony producenta po zarejestrowaniu gry.


ILE TO MA KONI???
Kolejna opcja w menu to tak zwana "lokomotywownia" (ładnie prawda? ;) ). Możesz w niej obejrzeć bogatą kolekcję wagonów i lokomotyw z każdej strony, z bliska i z daleka, oraz jesli to możliwe włączyć światła i usłyszeć sygnał dźwiękowy oraz przeczytać dokładny opis. Już z samą grą dostajesz ogromną ilość części składowych pociagu, jeśli do dasz do tego elementy, które możesz ściągnąć z Internetu to tworzy to naprawdę monstrualną liczbę.


I`M A PASSENGER
Gra z pewnością zasługuje na pochwałę. Jest dopracowana graficznie i bardzo dobrze zlokalizowana. Podobnie jak poprzednio lokomotywą możesz sterować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tryb realistyczny w którym będziesz musiał uruchamiać odpowiednio wszystkie te dźwignie i przekładnie. Drugi tryb tak zwany DCC umożliwia sterowanie składem przy pomocy kółka takiego jak przy sterowaniu kolejką elektryczną. Na koniec pozwolę sobie przytoczyć tylko kilka njistotniejszych z wielu zmian wymienionych w instrukcji. Polecenia albo listy przewozowe są tworzone automatycznie przez nowy interaktywny przemysł. Lokomotywy parowe wraz z trójwymiarowymi przyżądami sterującymi w kabinie, stworzone są w oparciu o prawdziwe dane fizyczne. Dla szybszego rozmieszczania składów można je teraz nazywać i zapisywać na nowych liniach i w nowych układach. Wprowadzono obsługę animowanego załadunku/rozładunku towarów i surowców. Udoskonalono sygnalizację i dodanoobsługe animowanych semaforów. Teraz można korzystać z kamery dowolnej i poruszać się po całym stworzonym świecie. Poprawiono obsługę kart graficznych. Nowy engine graficzny (Auran Jet V2.0) obsługuje funkcje takie jak mapowanie wybojów, podświetlenia i cieniowanie, zróżnicowane modele wody: wysokość fal, kolor i odbicia. Trzeba zwrócić uwagę na to iż po wczytaniu całej mapy często bardzo bogato zabudowanej gra praktycznie katuje komputer co nawet na szybszym sprzęcie może powodować czasam zacięcia. Na koniec jeden waściwie oczywisty fakt: jest to gra dla lubiących makiety i bawić się kolejkami. Sądząc po dużej ilości fanów gry nie ma ich wcale tak mało. Jeśli Twój związek z pociągami to tylko przeklinanie na PKP w ym produkcie nie znajdziesz nic dla siebie - chyba, ż lubisz wirualne makiety :) Pozostałej części graczy - polecam.Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   31