Współczesne gry komputerowe, zarządzanie produkcją oraz nowoczesne techniki multimedialne” oto pełny temat wykładu, który do sali wykładowej Wydziału Matematyki i Informatyki UW przyciągnął sporą grupę zainteresowanych. Na pół godziny przed rozpoczęciem korytarz na piętrze był tak wypełniony ludźmi, że z trudem dostrzegliśmy przemiłą panią Anię z Techlandu, która czekała na nas (niestety nie tylko na nas) z pięknie wypisanymi zaproszeniami.
Odebraliśmy je, poczekaliśmy jeszcze chwilę, by następnie wraz z tłumem ludzi wyruszyć w stronę drzwi sali wykładowej. Po drodze dołączył do nas jeszcze Chmielu, z którym to później przysłuchiwaliśmy się prezentacji.
Oczekiwanie na wykład w korytarzu nie było miłe z racji panującej tam dość wysokiej temperatury. Jak się jednak okazało, na sali panowała jeszcze wyższa temperatura, choć nie była to jedynie wynik oczekiwań i emocji związanych z prezentacją, ale również ledwo działającej klimatyzacji. W sali przygotowane były dwa rzutniki, większy do prezentacji kolejnych punktów wykładu, oraz mniejszy do prezentacji gry (chociaż powinno być odwrotnie).
Wykład, od przywitania, rozpoczął Paweł Zawodny (dyrektor biura developerskiego firmy Techland, aktualny producent Xpand Rally, a wcześniej Chrome), nakreślił on założenia wykładu, oraz przedstawił jego plan. Wtedy też padło kilka pytań do publiczności (później to publiczność zadawała pytania): kto interesuje się programowaniem, kto ma do czynienia z programowaniem itp. Nasi przedstawiciele (czyli nas dwóch) dyplomatycznie nie brali udziału w ankiecie.
Następnym punktem była krótka prezentacja Xpand Rally, Paweł Zawodny wczytał jeden z poziomów (pustynię w Nevadzie) po czym przejechał kawałek trasy - nie trwało to długo, bowiem gra miała być prezentowana dopiero pod koniec. Po prezentacji słuchacze dowiedzieć się mogli na czym polega produkcja gry, jakie problemy są napotykane w czasie jej produkcji, jak zarządzana jest sama produkcja, oraz ile trwa „życie” gry komputerowej.
Następnie swoją prezentację rozpoczął Grzegorz Świstowski (kierownik techniczny działu programistycznego, główny programista Xpand Rally, a wcześniej Chrome). Ta część wykładu pełna była pojęć technicznych. Dowiedzieliśmy się czym jest silnik gry, a także dlaczego lepiej produkować własny silnik zamiast kupować licencjonowany (ale również dlaczego czasem warto kupić licencję). Tematyka prezentacji była bardzo obszerna, dlatego podzielono ją na dwie części oddzielone 15 minutową przerwą.
Każdy kto chodził do szkoły wie, że w czasie przerw również dzieje się wiele. Wykorzystaliśmy czas wolny aby przespacerować się po najbliższych okolicach miejsca wykładu (centrum Wrocławia), oraz by we trójkę odbyć rozmowy na temat naszej polskiej branży i nie tylko.