Alliance Wars    
  Numer 1 - listopad 2008
Portal | Strona Zinu | Forum | Rekrutacja | Ekipa    
Historia gier MMORPG
autor: Zgrywus, kategoria: Inne
Historia gier MMO RPG


Zanim rozpoczniemy omawianie historii gier mmo rpg należałoby przybliżyć trochę samo pojęcie mmo rpg. MMO RPG to jak sama nazwa wskazuje połączenie dwóch typów gier – MMO i RPG.
Pierwszą cechą charakterystyczną gier MMO (ang. Massively Multiplayer Online) jest to, że wymagają stałego połączenia z Internetem, bez niego nie rozpoczniemy swojej wirtualnej przygody, poza tym w grach MMO nie gramy tylko z „komputerem” – wciąż towarzyszą nam inni „żywi” gracze.

W grach RPG wcielamy się w fikcyjną postać, którą przemierzamy wirtualny świat przygotowany przez twórców gry. Głównym celem produktu jest wykonywanie zadań zlecanych nam przez „komputer”, nie rzadko wymagających logicznego myślenia i godzin główkowania. Większość gier gatunku ma swoją historię, religię, socjologię, którą poznajemy w intrze gry, bądź też we wcześniejszych produkcjach z danej serii. Warto dodać również, że w tego typu grach przenosimy się tysiące lat wstecz, dzięki czemu mamy spory kontakt z magią oraz epickimi broniami i pancerzami.

Gatunek MMORPG zapoczątkowały gry tekstowe, tzw. MUD (Multi-User Dungeon, Domain, Dimension), polegały one na wydawaniu poleceń swojej postaci – w którą stronę ma „iść”, jaką akcje podjąć. Już w tej grze można zabijać NPC (Non-Player Charakter – postacie kontrolowane przez komputer, nie przez graczy), wykonywać questy i zdobywać kolejne poziomy wtajemniczenia. Pierwszą grę MUD stworzyli Richard Bartle i Roy Mercer w 1978 roku. Niestety gry tego typu nie wywarły na graczach takiego wrażenia o jakim marzyli ich autorzy, dlatego też większość MUDów to przedsięwzięcia niekomercyjne, realizowane jako hobby przez grupy zapaleńców. Przykłady polskich MUDów: Arkadia [http://arkadia.rpg.pl/], Wrota Czasu [http://metis.weia.po.opole.pl:7001/], Nightal [http://nightal.info/]..

Błąd


W 1998 roku pojawiła się pierwsza gra graficzna MMORPG - Habitat stworzony przez firmę LucasArts (stworzyła m.in. serię gier Star Wars i Indiana Jones) w 1986 na platformę Commodore 64, jednak aby w nią zagrać należało płacić 6 dolarów za godzinę.

Błąd

Pewnie wielu z Was jest ciekawych wymagań sprzętowych tej gierki, a więc podaje: 1 MHz, 16KB RAM, rozdzielczość 320x200, więc pewnie bez problemu ruszy na każdym komputerze.

W następnych latach wydano również kilka podobnych do Habitata gier mmo rpg, lecz my skupimy się na wydarzeniu jakie miało miejsce w 1991 roku – pojawia się gra Neverwinter Nights, stworzona przez grafika Dona Daglowa i programistę Cathryna Matagę. Była to pierwsza gra łącząca ze sobą możliwość gry online z (kiedyś) nowym silnikiem graficznym GoldBox. Gra nie traciła swojej popularności aż do 1997 roku.

Rok po powstaniu Neverwinter Night świat usłyszał o The Shadow of Yserbius, stworzonym przez Joe'go Ybarra i firmie Sierra-Online. Podobnie jak konkurencyjny produkt Neverwinter Night, The Shadow of Yserbius wzbudzał zachwyt wśród graczy. Warto dodać, że produkt marki Sierra wprowadził wiele nowości w grach mmo rpg, między innymi możliwość łączenia się graczy w drużyny (tak zwane party), co było konieczne do zabicia najpotężniejszej istoty w grze – npc zwanego En-li-kil.


Błąd



Rok 1996 przyniósł nam pierwszego mmo rpg o masowym zasięgu - Meridian 59, pierwszą grę która trafiła na okładki czasopism poświęconym grą komputerowym. Poza trójwymiarową grafiką, posiadała ona tryb PvP pozwalający na walkę miedzy graczami. Lecz to nie koniec nowości – gra wydana przez firmę 3DO dawała możliwość obserwowania świata z perspektywy sterowanych przez nich bohaterów. Duża część fanów gatunku uważa Meridian 59 za prekursora gatunku. Niestety gra została szybko zapomniana w skutek wciąż rosnącej konkurencji na rynku mmo.

Błąd
Screen z gry - Meridian 59





Ultima Online to tytuł, który wszedł na rynek w tym samym roku co Meridian 59. Pierwszy mmo rpg, który zaistniał w Polsce na skalę masową, głównie z powodu pirackich serwerów na których uruchamianie pozwalał emulator. Ultimę Online od innych tej kategorii tytułów odróżniał przede wszystkim świat fantasy, którego brakowało wielu graczom, poza tym w grze firmy Origin poza klasycznymi ekspowiskami mieliśmy do czynienia z miastami, w których można było kupić pancerze oraz spotkać wielu innych graczy.

Błąd
Ultima Online


Jest rok 2003, znudzeni gracze czekają na przełom w gatunku mmo rpg, przełom który obiecała im firma Blizzard Entertainment, obiecała go pokazują screenshorty z wersji beta gry World of Warcraft. 23 listopada 2004 kontynuacja Warcrafta III ujrzała światło dzienne. Świat szaleje widząc dzieło Blizzarda – gra sprzedaje się w największym w historii gier komputerowych nakładzie – w liczbie 15 000 000 kopii! Dwa lata później swoją premierę ma pierwszy dodatek do gry o podtytule The Burning Crusade, sprzedaje się w liczbie 2 400 000 kopii w ciągu pierwszych 24 godzin od premiery. Obecnie World of Warcraft liczy sobie ponad 10 000 000 stałych graczy serwerów oficjalnych (na których należy płacić abonament) i około 50 000 000 graczy serwerów pirackich. W World of Warcraft nie jest nam narzucana postać – możemy wybierać między 10 rasami (Ludzie, Krasnoludy, Gnomy, Nocne Elfy, Draenei, Orkowie, Trolle, Taureni, Nieumarli, Krwawe Elfy) oraz 9 klasami (Druid, Łowca, Mag, Paladyn, Kapłan, Łotrzyk, Szaman, Czarnoksiężnik, Wojownik), a każda z nich jest przeznaczona do pełnienia innej roli drużynie. Poza tym w WoW’ie mamy bardzo rozbudowany system PvP, zdobywania doświadczenia i questowania co wywyższyło go spośród innych mmo rpg. Ciesząca oko grafika i dźwięk przestrzenny to bez wątpienia mocne atuty gry. World of Warcraft to przełom w kategorii mmo rpg i raczej żaden szanujący się fan mmo rpg nie zaprzeczy.

Błąd
World of Warcraft



Age of Conan to tytuł gry mmo rpg firmy FunCom, który swoją premierę miał stosunkowo nie dawno, bo 20 maja 2008. Należy zauważyć że grę do życia powołał Roberta E. Howarda, który jest autorem książek o kultowym już chyba herosie Conanie z Cymerii.
AoC jak na grę „naszych czasów” przystało ma wspaniała grafikę, dźwięk 7.1 cieszący ucho itd. W Age of Honan bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie duża ilość zróżnicowanych klas jakie może „wziąć” nasza postać – jest ich razem 12. Wśród nich znajdują się zarówno wojownicy posiadający ciężki pancerz i broń do walki wręcz jak i magowie posługujący się tylko czarami. Niestety na chwilę obecną w grze znajdziemy całe mnóstwo błędów takich jak nie działające punkty talentów czy skille.

Błąd
Age of Conan


To tyle jeśli chodzi o historię rozwoju mmo rpg i jej najważniejsze pozycję. Z pewnością żywotność tego artykułu nie będzie wieczna, ponieważ rynek tej kategorii gier wciąż się rozwija i za jakiś czas doczekamy się jakiegoś wielkiego przełomu, tak jak to było z World of Warcraft w 2004 roku. Co do samych gier mmo rpg to na pytanie „Czy warto?” odpowiedź zawsze będzie brzmiała „Tak.”, ponieważ chyba każdy gracz rpg chce spróbować swoich sił w tak globalnej sieci jaką jest Internet. Niestety wadą prawie wszystkich mmo rpg jest abonament, który należy opłacać.